• The Duke of Edinburgh´s award (DofE)  na našej škole

Naša škola sa zapojila do programu DofEv roku 2016 ako prvé gymnázium v Trenčíne. V súčasnosti máme už viac ako 30 úspešných bronzových absolventov a 8 strieborných absolventov DofE.

V prípade záujmu o zapojenie sa do programu kontaktujte:

Mgr. Mateja Chlapíka, Mgr. Barboru Brečkovú, Mgr. Martina Ficika

Deadline na zapojenie sa do programu je v mesiaci október školského roka.

O čom je program DofE:

Program Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) sa realizuje v 140 krajinách sveta a ročne ho absolvuje viac ako 1,3 milióna mladých ľudí, vďaka čomu DofE uznávajú špičkové svetové univerzity a takisto najväčší svetoví zamestnávatelia pri prijímacích pohovoroch. Hlavným dôvodom je, že tieto inštitúcie hľadajú v mladých ľuďoch predovšetkým rozvinuté charakterové vlastnosti ako napr. samostatnosť, vytrvalosť, cieľavedomosť a schopnosť prevziať za seba zodpovednosť, ktoré DofE priamo rozvíja.

Mladý človek si sám stanovuje ciele, ktoré musí po dobu realizácie programu (6-18 mesiacov+) napĺňať. Učiteľ alebo dobrovoľník v programe figuruje ako mentor a rovnocenný partner, ktorý účastníka vedie k napĺňaniu svojich cieľov v oblastiach ako Šport, Rozvoj talentu, Dobrovoľníctvo a Dobrodružná expedícia. Program DofE tak poskytuje mladým ľuďom priestor na realizáciu svojho talentu, svojich záujmov, rozvíja motiváciu a osobnú a spoločenskú zodpovednosť. Zapojeným školám a učiteľom okrem iného ponúka možnosť zvýšiť touto skúsenosťou svoje organizačné a profesionálne zručnosti.

V minulom roku bolo na Slovensku do DofE zapojených vyše 3000 účastníkov. Momentálne sa DofE realizuje na vyše 160 organizáciách a školách.

Pre viac informácií : www.dofe.sk

Prínos DofE pre účastníkov programu

Účastníci programu DofE (tzv. “Dofáci”) si stanovujú vlastné ciele, ktoré sú zároveň výzvou pre ich osobný rozvoj.

Program preukázateľne podporuje mladých ľudí na ich ceste, pretože je:

Komplexný – program je smerovaný na hlavné oblasti rozvoja mladých ľudí: od športu cez talent, dobrodružné expedície až po dobrovoľníckou pomoc ľuďom v núdzi a komunite.

Dlhodobý – program trvá od 6 do 24 mesiacov podľa úrovne a intenzity.

Motivačný – mladí ľudia si sami stanovujú výzvy a úlohy, ktoré s našou pomocou plnia.

Rozvojový – prispieva k samostatnosti, k zvýšeniu kompetencií aj k rozvoju empatie a spoločenskej zodpovednosti. Mladí ľudia si rozvíjajú tímovú spoluprácu a získavajú nové skúsenosti.

Personalizovaný – každý účastník si definuje vlastné rozvojové ciele, ktoré bude počas programu plniť.

Prestížny – program sa teší medzinárodnému uznaniu britskou kráľovskou rodinou. Za dosiahnutie cieľa sú mladí ľudia oceňovaní aj zo strany významných osobností. Program je uznávaný medzinárodnými školami, zahraničnými univerzitami i zamestnávateľmi ako známka kvality uchádzačov.

V rámci plnenia programu sa žiaci naučia: Rozvíjať nové  schopnosti, ktoré môžu v budúcnosti uplatniť nielen na trhu práce. Rozvíjať schopnosť učiť sa z vlastných skúseností a zážitkov. Možnosť dosiahnuť vo svojom voľnom čase niečo pozitívne a konštruktívne. Príležitosť splniť si sny, čeliť výzve a prekonať samého seba. Zvýšiť si sebadôvery a sebavedomia. Rozvíjať samostatnosť a zodpovednosť za seba i za druhých. Rozvíjať schopnosť pracovať v skupine- tímové zručnosti. Rozvíjať schopnosť efektívne plánovať a rozhodovať sa, byť zodpovedný a spoľahlivý. Vytvoriť si aktívny postoj k svetu okolo seba – enviro aj ľudsky. Žiaci dokážu nájsť  nové  záujmov, priateľov a príležitosti.

Expedície- čas na zážitky

Cieľom expedície je aktivita často za hranicami bežných zážitkov. Dobrodružná expedícia je výzvou k prekonaniu obáv z neznámeho a príležitosťou vyraziť s partiou na niekoľko dní objavovať zaujímavé miesta na Slovensku a v zahraničí, plniť svoj stanovený cieľ.  Môže pršať, môže snežiť, ale dobre pripravenú skupinu nič také neprekvapí. Videá z našich expedícií sú pre nových účastníkov veľmi inšpiratívne.

Slávnostné ceremónie absolventov

Odmenou je okrem týchto zručností aj spoločenské ocenenie vynaloženého úsilia v podobe celosvetovo uznávaného certifikátu a jeho slávnostného odovzdania. Žiaci sa účasťou stretnú s možnosťou zúčastniť sa spoločenskej akcie na vysokej úrovni- prítomnosť významných osobností, politikov, podporovateľov DofE či  novinárov. Naši žiaci mali česť zúčastniť sa ceremónií, na ktorých sa stretli s prezidentkou SR pani Zuzanou Čaputovou, členom kráľovskej rodiny princom Edwardom či veľvyslancom  Veľkej Británie. Ceremónie a účasť našich absolventov   si môžete pozrieť:

V šk.r. 2016/2017

Samuel Škyrta, Ondrej Šebík, Peter Heldes, Róbert Müller, Tatiana Gombarčíková

Naša prvá ceremónia:

Mimoriadne ceremónie  s princom: https://www.youtube.com/watch?v=VOkZwC2yMQ0

V šk.r. 2017/2018

Marko Adámek, Timotej Kadlec, Ema Böhmová, Tomáš Topolčány, Katarína Kováčová, Vanessa Porubanová, Elena Waleková, Kristína Levkovičová, Richard Levkovič, Nina Majerovičová, Lenka Prekopová, Alica Krajčíková

Strieborná úroveň: Eliška Jurčíková

A ich ceremónia:   https://www.youtube.com/watch?v=mAXV8EBin-E

V šk.r. 2018/2019

Miroslava Dulínková, Alexandra Dúžeková, Tereza Juríčková, Alexandra Mizeráková, Tereza Šustíková, Barbora Raganová, Daniela Štefíková, Nicol Müllerová

Strieborná úroveň: Marko Adámek, Timotej Kadlec

A ich ceremónia: https://www.youtube.com/watch?v=sK7zCDpsQTM

V šk.r. 2019/2020

Leila Strydom, Marko Olešák, Matúš Igaz, Kristína Badáňová, Simona Gunárová

Strieborná úroveň: Miroslava Dulínková, Alexandra Dúžeková, Alexandra Mizeráková, Daniela Štefíková, Nicol Müllerová

Fotogalériu k programu DofE na našej škole si môžete pozrieť po kliknutí tu.