• Súkromné gymnázium FUTURUM, Školská 66, 911 05 Trenčín, patrí do vzdelávacej sústavy regionálneho školstva, ktoré riadi MŠVVaŠ SR. Zriaďovateľom školy je Future n.o., Trieda SNP 61, 040 01 Košice.  Škola sa nachádza v Trenčianskom kraji.

Škola vznikla v roku 2007 ako jediná svojho druhu v regióne Stredného Považia. Súkromné gymnázium FUTURUM je všeobecno-vzdelávacia, vnútorne diferencovaná stredná škola. Od školského roka 2020/2021 škola sídli v budove Strednej odbornej školy dopravnej v Trenčíne, ulica Školská 66.

Škola má akreditované dva študijné odbory 7902 J – gymnázium a 7902 J 74 gymnázium bilingválne štúdium. Svojim absolventom poskytuje úplné stredné všeobecné vzdelanie. Od školského roka 2024/2025 bude možné prihlásiť sa len na odbor  gymnázium - bilingválne štúdium, pričom od 4. ročníka si žiaci zvolia sekciu prírodovednú, humanitno-spoločenskú alebo sekciu informačných technológií.

Hlavnú pozornosť škola sústreďuje na prípravu žiakov pre štúdium na vysokých školách na Slovensku aj v zahraničí. Bilingválny odbor je zameraný na výučbu v slovenskom a anglickom jazyku tak, aby žiaci dosiahli úroveň anglického jazyka na úrovni C1. Cieľom výchovy a vzdelávania v našej škole je dosiahnuť optimálny rozvoj nadania žiakov, pripraviť ich na tvorivé využitie vlastných schopností a podporovať celkový osobnostný rozvoj žiakov.

Naším zámerom je pripraviť žiakov predovšetkým na ďalšie vzdelávanie, no zároveň aj pre uplatnenie v praxi a pre osobný a sociálny život. Cieľom gymnázia je vybaviť žiakov spôsobilosťou aktívne pracovať s informáciami a zaraďovať ich do zmysluplného kontextu a využívať v životnej praxi tak, aby sa v celom živote profesijne a osobnostne rozvíjali. Ďalším cieľom školy je rozvíjanie schopností žiakov, podpora filozofie k celoživotnému učeniu sa, výchova k aktívnemu občianstvu a dodržiavaniu dobrej morálky, výchova k aktívnemu riešeniu environmentálnych a globálnych problémov.

Vo vyučovacom procese podporujeme výučbu pomocou didaktickej techniky a uplatňovania informačno-komunikačných technológií, s dôrazom na samostatnosť žiakov a ich zodpovednosť za učenie. Strategickým cieľom je obsahová prestavba vzdelávania s využitím interaktívnych foriem a metód výučby, s orientáciou výučby študentov na potreby trhu práce v regióne a pre ďalšie vzdelávanie. Na našej škole tradične podporujeme zapájanie žiakov do vedomostných, umeleckých a telovýchovných záujmových krúžkov, ktoré plnia nielen úlohu mimoškolských aktivít, ale aj prípravu na regionálne, celoslovenské a medzinárodné súťaže. Študenti môžu navštevovať viacero krúžkov podľa svojich záujmov a preferencií. Snažíme sa dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich k učeniu pestrými formami výučby. Všímame si ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjame ho do maximálnej možnej miery. Viac preferujeme samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládanie učiva. Dôležitá je pre nás orientácia na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slabo prospievajúcich, pre zvýšenie vnútornej motivácie.