• Náplň práce výchovného poradcu

• Hlavné úlohy a činnosti výchovného poradcu v škole sú zadefinované v súlade so zákonom č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákonom 138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, s Dohovorom o právach dieťaťa, Deklaráciou ľudských práv a Listinou ľudských práv.

Dôležitým dokumentom pri plnení úloh výchovného poradenstva je dokument Sprievodca školským rokom 2023/2024.

Výchovný poradca plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania, profesijnej orientácie a v oblasti problémového a delikventského vývinu detí.

Poskytuje konzultácie nielen študentom, ale aj ich zákonným zástupcom a učiteľom a zároveň spolupracuje s odborníkmi a inštitúciami výchovného poradenstva. Obsahom práce je predovšetkým partnerská komunikácia a spolupráca s vedením školy, s pedagogickými zamestnancami, s triednymi učiteľmi, so študentmi  (práca s nadanými, integrovanými, šikanovanými alebo problémovými študentmi, pomáha riešiť problémy s konfliktami, agresivitou, alkoholom, drogami, poruchami učenia a správania), s rodičmi, s CPP, s ÚPSVAR (s odborom sociálnej kurately – v súvislosti so sociálno-patologickými javmi), s políciou (pri problémovom správaní, ale aj preventívne pri organizovaní prednášok, besied) a so základnými a vysokými školami (poskytovanie informácií, nábor, prezentácia školy a jej aktivít).